Wojna na Ukrainie – co Ty i Twoja firma może zrobić by pomóc. Przewodnik dla szefowej i szefa.

utworzone przez | mar 11, 2022 | STRATEGIA | 0 komentarzy

Czas czytania: 6 minut

Myślisz, że pomimo wojny na Ukrainie możesz działać jak co dzień? Myślisz, że wojna Cię nie dotyczy? Jesteś w błędzie! Skutki dotkną także Ciebie i Twoją firmę. Będą one bardziej bolesne, im dłużej wojna będzie trwała na Ukrainie, a mogą być katastrofalne, jeśli obrona Ukrainy się nie powiedzie.  Jesteś pracodawcą, szefową, szefem? Nie bądź obojętna/y. Działaj, edukuj i pomagaj! Co robić i dlaczego to ważne przeczytasz w tym artykule.

Wzrost cen paliw. Brak jedności i podział zdań na to, czy wprowadzić kolejne embargo w krajach EU i NATO. Cywile, dzieci, kobiety, kobiety w ciąży i szpitale w tym pediatryczne są pod ostrzałem. Zagrożenie użycia broni chemicznej. A Unia Europejska i NATO patrzy, ONZ też.

Dlatego piszę to, bo nie widzę innej drogi jak edukować i zarażać innych edukowaniem swojej rodziny, znajomych i przyjaciół, znajomych i znajomych znajomych o tym, co dzieje się na Ukrainie i co robią w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie.

Działaj więcej, zarabiaj więcej, sprzedawaj więcej. Wszystko po to, by pomagać więcej przez dłuższy czas. I rozgrzać gospodarkę polską, tak by mogła udźwignąć falę osób uciekających z Ukrainy. To będzie maraton.

To Twoja, moja, nasza odpowiedzialność.

EDUKACJA

Edukuj swoich pracowników jak odróżnić „fake newsy”. Wytłumacz im dlaczego powstają takie fałszywe informacje i co mają na celu. Edukuj jakie zagrożenia niesie ze sobą dezinformacja.

Dlaczego warto edukować swoich pracowników i ich rodziny, współpracowników, klientów, rodzinę, znajomych i znajomych znajomych?

Niestety historia pokazała, że tolerancja, empatia i przymykanie oka na, to kiedy ktoś głosi poglądy niezgodne z faktami i naszymi przekonaniami może prowadzić do konfliktów i wojny. Cenzura, propaganda są na wysoką skalę w Rosji, a na świecie fake newsy i dezinformacja to nowa broń, na którą jesteśmy mocno podatni.

Być może potrzebujemy odświeżyć definicję empatii lub ją redefiniować. Bo gdzieś po drodze tolerancja do kontrowersyjnych poglądów i działań, doprowadziła do tego gdzie jesteśmy teraz.

DEZINFORMACJA

Nie umiemy weryfikować źródeł informacji. Przekazujemy dalej to, co usłyszymy, bez głębszej refleksji. A dezinformacja ma swój cel, by wprowadzić nas w błąd, by nam zaszkodzić. A kiedy podajemy fałszywe informacje dalej, to możemy zaszkodzić też innym. To jest nasza odpowiedzialność. 

Naucz więc swój zespół weryfikować prawdziwość informacji i sprawdzać wiarygodność źródeł. Tak by móc podejmować decyzje świadomie. Zrób szkolenie i rozmawiaj o tym regularnie. Zrób z tego wartość i potrzebną kompetencję w pracy. 

Dlatego, jeśli chcesz prowadzić dochodowy biznes na własnych zasadach i oparty o Twoje wartości, to zbuduj taki zespół wokół siebie. I inspiruj innych przedsiębiorców do tego samego.

ZAJMIJ STRONĘ – ODŚWIEŻ SWOJE WARTOŚCI

Dziś już nie możesz pozostać obojętna/y na to, co dzieje się u sąsiadów. Giną dzieci, kobiety w ciąży, całe rodziny. Szkoły i szpitale pediatryczne są atakowane. Zawieszenie broni na czas ewakuacji ludności zostało wielokrotnie złamane… Ile jeszcze krwi zostanie przelanej, by świat przejrzał na oczy i zaczął działać.

Nie miej złudzeń. Choć żołnierze działają wg rozkazów, to oni gwałcą i rabują. Nie ten, co wydał rozkaz. To nie są ćwiczenia. Rosjanie wchodzą na ukraińską ziemię. Gdzie są znaki i napisy ukraińskie. Oni wiedzą, że nie są na swojej ziemi. Oni wiedzą, że nie są mile widziani. Dlaczego mimo wszystko, brną w tę wojnę… Przecież wojna to zło.

Wojna jest nie tylko u sąsiada. Nie bądźmy obojętni. Po 24 lutym 2022 po prostu nie masz wyjścia. Włącz się w ruch zatrzymania wojny na Ukrainie i nie tylko.

REKRUTACJA

Rekrutuj pracowników na podstawie kompetencji, ich systemu wartości i preferencji politycznych. Po 24 lutym 2022 roku uaktualniłam swój proces rekrutacji o pytania dotyczące sytuacji geopolitycznej. Nie chcę współpracować z osobami, które popierają inwazję Rosji na Ukrainę. Dotyczy to także firm i ich produktów, niezależnie od kraju działania.

Dlaczego to jest ważne? Nigdy nie wiesz gdzie Twoje pieniądze popłyną dalej i co ktoś za nie kupi i czyje działania będzie wspierał. Masz na to pośrednio wpływ. Dziś strumień pieniądza może uratować lub zniszczyć komuś życie.

DZIAŁAJ, ZARABIAJ, POMAGAJ

Odśwież swoją strategię, by prowadzić swój biznes w nowej rzeczywistości.

Działaj, tak by zarabiać więcej by pomagać więcej! Rób, tak by tworzyć nowe miejsca pracy dla Polaków i Ukraińców. Działaj, tak by polska gospodarka miała się dobrze, ba nawet coraz lepiej!

SPRAWDŹ KILKA RAZY, GDZIE IDZIE TWÓJ STRUMIEŃ PIENIĄDZA

To, że przekazujesz środki pieniężne na pomoc w wojnie na Ukrainie to jedno. Pamiętaj, że kupując produkty i usługi od firm, przedsiębiorców czy influenserów wspierasz ich wartości, przekonania i działania.

Upewnij się, że wspierają Ukrainę.

Sprawdź, w jaki sposób komunikują obecną sytuację geopolityczną na swoich kanałach. Czy i jak wspierają? Czy są pod wpływem propagandy? Brak informacji to też informacja dla Ciebie.

DAJ CZAS NA ROZWÓJ I POMAGANIE W GODZINACH PRACY

Zachęcaj pracowników do pomagania i samoedukacji. W tym celu daj im czas w pracy, aby min 2 godziny tygodniowo mogli przeznaczyć na pomaganie i edukację w godzinach pracy. Im więcej wiesz i rozumiesz, tym lepiej i efektywniej pracujesz, zdobywasz świat i pomagasz.

ODDELEGUJ PRACOWNIKÓW, USŁUGODAWCÓW NA WOLONTARIAT

Wybierz jeden dzień w tygodniu, by oddelegować część pracowników na wolontariat. Wyślij osoby, które pomagają Ci w domu czy ogrodzie aby w ramach godzin pracy u ciebie pojechały pomagać innym.

ZADBAJ O SWÓJ ZESPÓŁ I JEGO ENERGIĘ

Wojna tuż za naszą granicą wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa. Jakość snu, koncentracja, praca i nasze zdrowie fizyczne i psychiczne zostało zachwiane.

Upewnij się, że Twój zespół wie, jak może zadbać o siebie i gdzie może szukać pomocy. Wsparcie finansowe – pensja co miesiąc na czas, psychologiczne – rozmowa jak to będzie teraz w pracy i przed jakimi wyzwaniami stoi teraz Polska, jest bardzo istotna.

ZAANGAŻOWANIE W RÓŻNORODNOŚĆ

Fala emigracji, która się zaczęła to dopiero początek. Część osób pojedzie dalej na zachód, a część zostanie. Trudna sytuacja ekonomiczna w naszym kraju może doprowadzić do napięć na tle kulturowym.

Dlatego nie wystarczy zaprosić Ukraińców do Polski. Chodzi o to, by pomóc im aktywnie się u nas rozgościć i usamodzielnić, tak by czuli się mile widziani, pomimo ekonomiczno — politycznych trudności. Chodzi o to, by ich nie wykluczać a zaprosić do współtworzenia nowej rzeczywistości. Podaj pomocną dłoń, zachęć, wesprzyj, pomóż poczuć się bezpiecznie być sobą w naszym kraju.

Pomóż im się usamodzielnić, tak by mogli wesprzeć gospodarkę w naszym kraju, a potem odbudować swój kraj po wojnie!

Czy obiło Ci się o uszy Diversity & Inclusion? To jest to, czym duże firmy zajmują się od kilkunastu lat. Diversity — to różnorodność, różnokulturowość. Inclusion to włączenie, to nieustanne działanie we wspieraniu do bycia częścią społeczności.

WYZNACZ JEDNĄ OSOBĘ ODPOWIEDZIALNĄ

Do kogo każdy pracownik, współpracownik czy klient może się zwrócić i zapytać się jak może pomóc i dostanie konkretne informacje co i jak ma zrobić?

Dlatego pamiętaj aby działać precyzyjnie i konkretnie. Sprawdzaj na bieżąco, czego brakuje w danym miejscu, w którym chcesz pomóc. Najlepiej działaj lokalnie. Podaj na swojej stronie maila, jak i gdzie ktoś może kontaktować się z Twoją firmą w sprawie uzyskania pomocy.

Wspólnie z pracownikami zróbcie listę rzeczy, które chcecie zrobić. Zwołaj spotkanie i zróbcie wspólnie brainstorming. Wcześniej możesz poprosić o wypisywanie na karteczkach post-it na tablicy pomysły. Pogrupujcie. I wybierzcie te, od których zaczniecie.

Pracujesz zdalnie? Nie szkodzi. Skorzystaj z wirtualnej tablicy mural lub w arkuszu Google stwórzcie wspólną listę, którą możecie potem uporządkować.

LISTA POMYSŁÓW DO WDROŻENIA POMOCY NA JUŻ

 1. Edukuj pracowników i klientów o tym, co dzieje się na Ukrainie i dlaczego, po co i jak edukować innych.
 2. Wywieś flagę Ukrainy w oknach — pokaż, po której stronie jesteś. Pokaż, kogo wspierasz.
 3. Daj pracownikom czas w ramach pracy na pomaganie Ukrainie: 1-2-8h tygodniowo, tyle ile możesz.
 4. 1-X% przychodu przekaż na pomoc Ukrainie zweryfikowanym źródłom.
 5. Wyślij drony, krótkofalówki, telefony na Ukrainę do zweryfikowanego źródła.
 6. Wyślij lekarstwa, opatrunki, certyfikowane kamizelki kuloodporne.
 7. Oglądaj wspólnie webinary, które uczą np. jak odróżnić potwierdzone informacje od fake newsów. Polecam #digitalks i webinary prowadzone przez Digital University: Dezinformacja – kłamstwa Putina – jak to działa
 8. Zbieraj tylko potrzebne rzeczy do konkretnego punktu pomocy, wcześniej weryfikując z tym punktem, co przyjmują w danym momencie.
 9. Zatrudnij pierwszą osobę z Ukrainy, potem drugą, następnie trzecią i tak dalej.
 10. Masz kilka biur? Oddaj jedno biuro, jeden pokój, jedną salę konferencyjną dla rodziny ukraińskiej.
 11. Szkolisz swoich pracowników? Zorganizuj darmowe szkolenia online, naucz Ukraińców nowych umiejętności, by mogli znaleźć pracę w twojej branży.
 12. Wykup kilka abonamentów telefonicznych z telefonem na rok.
 13. Wykup roczne dostępy do nauki języka polskiego online dla kilku osób.
 14. Udostępnij swoje auto/a do transportu rodzin.
 15. Stwórz stronę w języku ukraińskim, w jaki sposób można dostać u Ciebie pracę i w czym twoja firma pomaga za darmo i jak można się do ciebie zgłosić.
 16. Pomóż rodzinom z formalnościami, przedszkola, szkoły, lekarze, wypełnianie dokumentów.
 17. Masz stare laptopy i telefony, przekaż je dalej, wymień wcześniej swoim pracownikom.
 18. Masz gadżety firmowe, przekaż je potrzebującym, jeśli są potrzebne.
 19. Wynajmij opiekunkę do opieki nad dziećmi ukraińskimi.
 20. Wynajmij mieszkanie dla rodziny ukraińskiej.
 21. Zróbcie 100 kanapek i zawieździe je na dworzec, na którym skończyło się jedzenie.
 22. Udostępnij auto służbowe, by ktoś mógł pojechać po rodzinę na granicę.
 23. Wynajmij mieszkanie na air b&b na Ukrainie, zapłać całość i nie skorzystaj.
 24. Dodaj w komentarzu swoje pomysły, które wdrażasz w firmie. Podziel się z innymi!

A jak wojna wpłynęła na Twoją firmę?

Przed jakimi wyzwaniami stoi teraz Twoja firma i Twoi pracownicy? Jak sobie z nimi radzicie? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu!

Jeśli ten tekst Cię zainteresował, skomentuj poniżej. Jeśli wiesz, że komuś się ten tekst przyda, podaj go dalej! Dzięki temu będę wiedziała, że to, co tworzę, jest dla Ciebie  wartościowe. A ty możesz inspirować innych do działania.

Bezpiecznego, spokojnego i miłego dnia!

Edyta, Szefowa HR

PS. Skomentuj poniżej!

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.