Rynek pracy, zatrudnienie, poszukiwane umiejętności i nowe podejście pracodawcy do zarządzania procesami HR.
Na co zwrócić uwagę jako pracodawca
Moim zdaniem nauczymy się żyć z koronawirusem, który z nami zostanie. W konsekwencji nastąpi przewartościowanie tego, czego i ile potrzebujemy do życia. Jak zmieni się rekrutacja i HR? Inwestorzy i właściciele firm zastanowią się nad tym, ile chcą zarabiać. To zdeterminuje ile i jakich stanowisk otworzą oraz kogo i na jak długo zatrudnią. Co to konkretnie oznacza dla pracodawcy i pracownika przeczytasz poniżej. A jak koronawirus wpłyną na Twoją firmę?
Rynek pracodawcy powróci
Nieuchronnie nastąpi przebiegunowanie na linii pracownik i pracodawca na korzyść tego ostatniego. Oczywiście będą wyjątki. Eksperci z kilkuletnim doświadczeniem w szybko rozwijającej się branży będą dalej rozchwytywani. Jednak natężenie działań rekrutacyjnych znacznie spadnie. Decyzje będą bardziej przemyślane i zweryfikowane, szczególnie te związane z wydatkami.
Rynek pracownika zmniejszy się
Rynek pracownika skurczy się znacznie, ale nie zniknie. Będzie większa równowaga. Bilans dla każdej ze stron będzie na plusie w dłuższej perspektywie. Co to konkretnie oznacza? Pracodawca zweryfikuje, kogo konkretnie potrzebuje i na jak długo, aby się rozwijać. A komunikacja do kandydatów będzie transparentna. Skończą się szybkie i spektakularne kariery oraz życie na kredyt.
Działania obu stron będą bardziej przemyślane. Gospodarność w budżecie firmowym i domowym będzie rosła na znaczeniu. Co moim zdaniem wyjdzie nam wszystkim na dobre.
Jak będzie wyglądała rekrutacja i HR
Rekrutacja pozostanie w większości online, będzie mniej procesów i mniej spotkań. Stanie się jednocześnie tańsza, zaoszczędzi to czas i pieniądze obu stronom. Zwiększy się znaczenie ATS (Application Tracking System – system do zarządzania rekrutacjami) oraz oczekiwań HRu co do narzędzia. Skończą się całodniowe wypady na rekrutację na drugi koniec kraju lub za granicę. I dyskusje, kto ma pokryć tego koszty. W konsekwencji nastąpią zmiany w procesach HR.
__________________________________________________________________
Może Cię także zainteresować:
10 etapów optymalnego procesu rekrutacji, który działa na Twoją korzyść
__________________________________________________________________
Z pewnością więcej niepełnosprawnych dostanie zatrudnienie. Nagle praca zdalna stała się możliwa wszędzie tam, gdzie tylko blokowała ją mentalność człowieka.
W innych przypadkach, nastąpi przebudowanie działów i zmiana opisów stanowisk. A w konsekwencji ruszy cała lawina zmian i transformacji przedsiębiorstw. Stanowiska podzielą się na te, które można wykonać online lub stacjonarnie. Powstaną też nowe.
Wzrośnie odpowiedzialność po stronie pracodawcy, szczególnie w proszeniu kandydata, aby złożył wypowiedzenie w obecnym miejscu pracy.
Niestety dalej będą zwolnienia przez najbliższe kilka lat z uwagi na powyższe zmiany. Wzrośnie liczba kandydatów aktywnie poszukujących pracy. Zwiększy się presja na rekruterów aby lepiej dobierać oferty do kandydatów.
Czego będzie szukał Pracodawca w rekrutacji i HR
Pracodawca będzie potrzebował intraPrzedsiębiorców z brakującymi umiejętnościami w firmie. Pozostaną ci, którzy prędzej krzykną: “Wszystkie ręce na pokład” i zrezygnują solidarnie z części wynagrodzenia. Niż ci, którzy będą stawać murem, że to nie ich obowiązki i że im akurat 100% się należy.
Co to jest intraPrzedsiębiorczość
Popatrz na siebie i swój zespół jak na małą firmę. Dostarcz konkretną wartość i rozwiązuj równie konkretne problemy swoich klientów wewnętrznych i/lub zewnętrznych. Podstawą Twojego działania jako intraPrzedsiębiorcy jest strategia i jasno określona wizja działania, którą wdrażasz.
Rozumiesz swoje dlaczego. Rozumiesz system naczyń powiązanych, czyli co z czego wynika. Zamykasz sprawy na koniec dnia, bo wiesz, że to wpływa na działanie całego przedsiębiorstwa.
Dlatego zdefiniuj swoją sytuację wyjściową i określ precyzyjnie cele, które stoją przed Twoim zespołem oraz mierniki oczekiwanego sukcesu.
Jakich nowych umiejętności szuka Pracodawca podczas rekrutacji:
Dlatego nacisk na intraPrzedsiębiorczość wpłynie na poszukiwanie takich umiejętności jak:
- Interdyscyplinarność: Przemyślany rozwój poza swoją specjalizację, który ją dopełnia.
- Multi-zadaniowość: Współprowadzenie kilku projektów jednocześnie i dążenie do ich realizacji poza swoje przypisane zadania.
- Elastyczność: Wszystkie ręce na pokład. Podejście to nie moja działka nie będzie już akceptowane przez współpracowników.
- Klient nasz Partner: Podejście proklienckie, traktowanie współpracowników i kandydatów jak klientów (wewnętrznych).
- Efekt motyla: Rozumienie podstawowych zasad przedsiębiorczości i systemu naczyń powiązanych. Jedno wpływa na drugie, nic nie wisi w próżni. Jak dobrze rozumiesz swój biznes? Jak dobrze rozumieją go Twoi pracownicy?
- Komunikatywność: Transparentna i otwarta komunikacja.
- Czysta gra: Fair-play. Ty jesteś ok i ja jestem ok. Dogadajmy się.
Przedsiębiorstwa postawią teraz na Efektywność i Oszczędność. Przejawem tego będzie wprowadzenie 4 filozofii.
Co wdroży Pracodawca, aby utrzymać się na rynku:
Aby to było możliwe, pracodawca wprowadzi nowe podejścia w pracy:
- Lean: Jak zrobić więcej za mniej, czyli efektywne wykorzystanie zasobów.
- Agile: jak szybko reagować na otaczającą rzeczywistość i podejście wszystko da się ogarnąć.
- Strategia Błękitnego Oceanu: jak wykorzystać potencjał drzemiący w pracownikach.
- OKR (Objectives Key Results): jak precyzyjne i konkretne stawiać cele w organizacji, które realizują Twoją strategię.
Celem tych działań będzie Maksymalizacja Efektywności i Oszczędności, szczególnie przy wykorzystaniu obecnych etatów, zasobów i cięć w budżecie.
Na co postawi Pracodawca w rekrutacji i HR:
W rezultacie pracodawca wprowadzi:
- Nacisk na mierzenie efektywności pracy każdego działu
- Zmiany w strukturach wszystkich działów, a w konsekwencji zmiany personalne
- Wzrost znaczenia pracy zdalnej z 1 dnia w miesiącu do kilku, a nawet na 100%. Już niektóre firmy zdecydowały się wypowiedzieć umowy najmu i nie szukają nowego biura.
- Budżet wynagrodzeń i benefitów będzie się kurczył (Jest to jeden z Top 3 wydatków w firmie).
- Dużo firm pozostanie przy obniżonych pensjach (-20%) i 4-dniowym systemie pracy.
- Strumień pieniędzy zostanie mocno przekierowany w inwestycje w rozwój, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Efektem tego będą nowe produkty i usługi. Nastąpi dywersyfikacja portfela.
- Szkolenia będą obcięte. Firmy kupią książki lub szkolenia online za 30% ceny szkoleń offline.
- Znacząco zmniejszy się liczba podróży służbowych (szczególnie biznes i 1 klasą) i wyjazdów zagranicznych (oddelegowań) na rzecz spotkań online.
- W konsekwencji zmniejszy się liczba spotkań i ich uczestników. Uczestniczyć w nich będą tylko ci, którzy są niezbędni i wnoszą wartość.
- Duża część procesów zostanie zdigitalizowana i przejdą na online. Rekrutacja, onboarding i offbording online nie będzie już nikogo dziwić.
Efektem tych zmian powstanie no bullshit rekrutacja i HR i jego kompletna transformacja. Będą liczyły się konkretne i policzalne efekty biznesowe. HR będzie dochodową firmą w firmie, która dostarcza konkretne i przynoszące zyski usługi i produkty.
A jakie są Twoje przemyślenia? Jak koronawirus wpłyną na zatrudnienie w Twojej firmie?
Pomogłam? Podziel się koniecznie w komentarzu, co o tym myślisz. Podaj dalej ten artykuł komuś, kto tego teraz potrzebuje.
Na koniec, zachęcam Cię do zapoznania się z opinią innych ekspertów z branży HR.: ? 30 osób z branży HR, jedno pytanie: Jak koronawirus zmieni HR i rekrutację?
Dziękuję za Twoją uwagę! Miłego dnia!