Spędziłaś na tworzeniu CV sporo godzin? Wysyłasz CV już od jakiegoś czasu i dostajesz mało zaproszeń na rozmowę o pracę? Skorzystałaś z kreatorów CV, zebrałaś informację zwrotną od znajomych, a mimo to nie dostałaś wymarzonej pracy? Sprawdź, poniżej jakich błędów unikać. Te błędy doprowadzały mnie i moich klientów do rozpaczy.
Dlaczego nikt nie dzwoni? Dlaczego nikt nie zaprasza mnie na rozmowy rekrutacyjne pomimo świetnego CV?
Już nie masz pomysłu, co możesz zrobić lepiej? I nadal zastanawiasz się jak napisać dobre CV? To bardzo dobra wiadomość, jeśli myślisz co możesz zrobić lepiej. Przede wszystkim jest wstęp do tego, aby zrozumieć, na czym polega problem. Najważniejsze to podjąć pierwsze kroki, by coś zmienić w pisaniu CV skoro nie przynosi to oczekiwanych rezultatów. Jeśli tego jeszcze nie zaczęłaś robić to gorąco zachęcam Cię do tego abyś po prostu zaczęła już dziś.
Warto wyciągać wnioski i uczyć się na własnych błędach
W jaki sposób? Spisuj to, co robisz w kontekście szukania pracy i wyciągaj wnioski. Warto również zrobić wcześniej rozeznanie i sprawdzić jakie błędy popełniali inni pisząc swoje CV aby po prostu zyskać na czasie i przyspieszyć znalezienie nowej pracy. Skoro tu jesteś to dlatego, że zastanawiasz się nad tym, czego nie robić pisząc swoje CV.
Wejdź w buty rekrutera
Wyobraź sobie, że jesteś młodym i aspirującym rekruterem. Masz ambitnego klienta wewnętrznego, który szuka nowej osoby do zespołu, wiadomo na wczoraj. Jednym z Twoich największych koszmarów jako rekruter to kilkaset CV w skrzynce. A Ty nie masz kogo zaprosić na rozmowę. Twój klient wewnętrzny dzwoni i prosi aby mu umówić 6 osób na rozmowy w najbliższy poniedziałek i odkłada słuchawkę. Mówisz sobie 3 razy: „Dam radę”. I zaczynasz działać.
Na skrzynce masz kilkaset CV i brak kandydatów na rozmowy rekrutacyjne
Przeczytałaś właśnie 300 CV. Zajęło Ci to cały dzień, bo w międzyczasie masz jeszcze inne rekrutacje i obowiązki. Zarywasz noce. Jesteś w kropce. Menedżer wydzwania do ciebie codziennie rano i prosi abyś na koniec dnia wysłała chociaż jedno CV, z którym rozmawiałaś. Nie masz wyjścia obniżasz wymagania i udaje Ci się wybrać kilka osób. Po wstępnych rozmowach już widzisz, że większość odpada. Kandydaci mają jakieś doświadczenie, jednak menedżer zatrudniający odrzuca tych kandydatów, bo nie lubi kompromisów i bardzo rzetelnie dobiera sobie zespół.
Oto 10 najczęstszych błędów w CV, które powodują że nie dostajesz zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną:
1. Rekruter nie czyta Twojego CV
Dzieje się tak dlatego, że wysyłasz je kilkanaście lub kilkadziesiąt dni po tym, jak zostało opublikowane, lub nawet dzień przed, zanim wygaśnie. Chodzi o to, że kiedy już pracodawca szuka nowego pracownika to ma już zaległej roboty pod korek. Trochę to trwało, zanim dostał wszystkie akcepty, podpisy i zielone światło aby uruchomić proces rekrutacji. Hiring Manager (menedżer zatrudniający), czyli menedżer działu, który szuka nowego pracownika już przebiera nogami, kiedy przyjdzie nowa osoba i pada ze zmęczenia i ilości piętrzących się rzeczy lub wpadek. Dlatego ciśnie codziennie osobę odpowiedzialną za rekrutację, czyli najczęściej rekrutera, aby jak najszybciej umawiał go na rozmowy.
Tak możesz mówić, że nie czytanie wszystkich CV przed zakończeniem ogłoszenia jest nieprofesjonalne itd. A ja ci powiem, że menedżer i rekruter też człowiek i chcą po prostu osiągnąć cel jak najszybciej. Jeśli zdarzy się, że ciekawi kandydaci odezwą się na początku, a ilość CV przyrasta w dziesiątkach, a nawet setkach dziennie to po prostu przestają je czytać. Taka ilość jest nie do przerobienia. Jasne jest na to rozwiązanie, czyli lepiej napisana oferta pracy, jednak nie zawsze pracodawca jest na to gotowy. A wielka szkoda. Zaoszczędziłoby to wszystkim stronom mnóstwo czasu, energii i stresu. O tym więcej przeczytać możesz tu:>>>> Jak napisać ogłoszenie rekrutacyjne, które przyciąga wartościowe CV.
Co możesz zrobić lepiej?
- Znajdź 2-4 ulubione miejsca (źródła) do szukania pracy.
- Przeglądaj Facebook, LinkedIn i strony Kariera pracodawcy.
- Sprawdzaj ogłoszenia o pracę 2-3 razy w tygodniu.
- Wysyłaj swoją aplikację w ciągu 24 lub maksymalnie 48 godzin.
“Rekruterzy pokochają Cię za to, że wyślesz swoje CV w ciągu maksymalnie 48 godzin po publikacji ogłoszenia“.
2. Twoje CV jest nieczytelne. Brakuje w nim istotnych danych. Panuje chaos informacyjny
Patrzysz na CV i widzisz tam tylko chaos. Duże zdjęcie. Rozbudowana sekcja z danymi osobowymi. Krótka sekcja z kontaktem do kandydata. Na początku jest uczelnia i pierwsze miejsce pracy. Tych prac jest już cztery i kandydat ma 8 lat doświadczenia.
I teraz zgaduj-zgadula. Czy kandydat ukończył uczelnię z absolutorium? Czy ma tytuł licencjata lub magistra? Kiedy rozpoczął, a kiedy ukończył? A może nie ukończył? Brakuje dat tj. miesiąc i rok rozpoczęcia oraz ukończenia. Widnieje nazwa stanowiska, jednak brakuje, za co konkretnie byłaś odpowiedzialna. Co zrealizowałaś samodzielnie (więcej w następnym punkcie).
Podanie samych nazw stanowisk, bez danych o zakresie obowiązków powoduje tylko domysły, na co rekruter nie chce tracić czasu. W różnych firmach to samo stanowisko może oznaczać zupełnie coś innego.
Dodatkowo na początku pisz najświeższe informacje, czyli pisz odwrotnie chronologicznie. Zacznij od obecnego doświadczenia, potem cofaj się krok w tył i opisuj kolejno aż zatrzymasz się na uczelni. Postaraj się aby nie było luk, dziur w CV. Jeśli takie są to pokaż co wtedy robiłaś.
Moim zdaniem zdjęcie zachęca do oceniania i zajmuje cenne miejsce w CV. Szczerze Ci radzę wykasuj je całkowicie. Jak ktoś będzie chciał zobaczyć jak wyglądasz wejdzie na Twój profil społecznościowy LinkedIn lub Facebook.
Zaoszczędzisz sobie czas, dyskutując sama ze sobą jakie zdjęcie jest profesjonalne do konkretnej oferty pracy, które wybrać i czy musisz mieć nowe, bardziej aktualne.
Przykłady nietrafionych zdjęć, z życia wzięte:
- zrobione telefonem w lustrze w windzie,
- selfie w kamerce komputerowej,
- selfie na siłowni lub na plaży,
- wycięte ze wspólnego zdjęcia weselnego w sukience wieczorowej na jedno ramie w brokacie
– wszystko true story.
Co możesz zrobić lepiej?
- Pisz chronologicznie odwrotnie.
- Pokaż ostatnie doświadczenie na początku.
- Używaj nazw własnych, dat np.: Stanowisko, Dział, Firma (podlinkowana), Miasto, (Kraj), MM.RRRR-MM.RRRR.
- Opisz szczegółowo stanowisko w danej firmie (patrz punkt poniżej).
- Wykasuj wszystkie zbędne informacje, np.: zdjęcie i dane osobowe, jeśli pracodawca o nie nie prosi.
- Możesz zostawić zdjęcie, jeśli wiesz na 100%, jakie spodoba się pracodawcy. Moim zdaniem to zbyt wysokie ryzyko, którego lepiej uniknąć.
3. Twoje CV to jest “kopiuj wklej” z zakresu obowiązków opisu stanowiska
Opis stanowiska jest tylko czytelny, kiedy istnieje kontekst, tło np. wizja i misja firmy, wartości, cele, jakie chce osiągnąć i jej dlaczego. I tylko twój ówczesny pracodawca, a w szczególności twój bezpośredni przełożony rozumie co to konkretnie oznacza.
Opis stanowiska pokazuje to, jaki miałaś zakres odpowiedzialności, jak ważne i odpowiedzialne stanowisko zajmowałaś. Kompletnie nic to nie mówi twojemu potencjalnemu pracodawcy czego się nauczyłaś na danym stanowisku. Jakie miałaś sukcesy i porażki. Jaki był kontekst sytuacji. Jak trudne miałaś cele do zrealizowania. Z kim pracowałaś. Jakie to były projekty.
I teraz słyszę jak mi mówisz: Edyta, to są tajne informacje. OK, spoko. Proszę podaj je zanonimizowane. To, że potrafisz o tym opowiadać pokazuje, że umiesz to zrobić.
Takie informacje podpowiadają rekruterowi co wiesz, co umiesz zrobić samodzielnie. Jaki masz styl działania, z jakich metodologi czy narzędzi korzystasz. Jakie są Twoje mocne i słabe strony. Jak sobie radzisz w trudnych sytuacjach. Jak po prostu działasz.
A już najważniejsze pokazują co już Zrealizowałaś, Osiągnęłaś w danej organizacji. Kiedy tego brak, to człowiek ma nadzieje, że na rozmowie okaże się, że warto było się spotkać. Dlatego nie bój się napisać co zrobiłaś w danej firmie. Jakie miałaś cele i jak je zrealizowałaś. I jaki był efekt.
Co możesz zrobić lepiej?
- Napisz konkretnie co Zrealizowałaś, co Osiągnęłaś w firmie.
- Jaki był cel, jak to zrobiłaś i jaki był efekt.
- Za co odpowiadałaś: zespół, dział, budżet…
- Użyj danych. Pokaż cyfry, procenty, daty, klientów.
- Jakich narzędzi używałaś? Asana, Google Docs, Slack?
- Pochwal się sukcesami.
- Pisz w czasie przeszłym.
4. Twoje CV nie odpowiada na ofertę pracy
Zrób rekruterowi prezent i pokaż wprost, zamiast pokrętnie, dlaczego warto zaprosić cię do kolejnego etapu. Nie miej nadziei, że się domyśli, bo się nie domyśli. A ty nie zostaniesz zaproszona na rozmowę o pracę.
Kiedy będziesz odpowiadać konkretnie na daną ofertę pracy to dasz argumenty rekruterowi aby zaprosić Cię na rozmowę z menedżerem. Jednocześnie skrócisz CV lub jego długość będzie adekwatna do długości oferty pracy. Przesyłaj proszę CV w języku, jakim prosi firma. Jeśli brak informacji to w domyśle przesyłaj CV w takim języku, jakim jest ogłoszenie lub jeśli masz wątpliwości i czas wysyłaj i po polsku i po angielsku.
Co możesz zrobić lepiej?
- Dopasuj każdorazowo swoje CV do konkretnej oferty o pracę.
- Sprawdź czego oczekuje pracodawca i odpowiedz 1:1, punkt po punkcie w CV, w czym konkretnie możesz mu pomóc.
- Skróć CV adekwatnie do wymagań oferty.
- Skasuj niepotrzebne informacje. Wszystko to o co nie prosi pracodawca.
- Pisz w języku, jakim cię o to proszą.
5. Lista kluczowych kompetencji i umiejętności w CV
Jedną z najbardziej pożądanych kompetencji dziś i w przyszłości jest Kompleksowe Rozwiązywanie Problemów, Krytyczne Myślenie, Kreatywność. I wierz mi, tego już szukają moi klienci, pracodawcy.
Powiem szczerze, nie lubię szablonów CV, szczególnie kiedy szukam u kandydata kreatywności. Co więcej, kiedy czytam listę kompetencji i umiejętności w tych szablonach, i nie widzę odzwierciedlenia w doświadczeniu, to nic ona dla mnie nie znaczy. Zabiera tylko Tobie cenne miejsce.
To jest trochę tak jakbyśmy zadawali kandydatowi do pracy zamknięte pytania. Jesteś kreatywna? Myślisz krytycznie? Umiesz rozwiązywać problemy kompleksowo? Znasz język angielski? Z góry już wiesz, jaką dostaniesz odpowiedź. Co nie oznacza, że dana umiejętność jest dla pracodawcy na wystarczającym poziomie.
Zamiast wypisywać jakie są Twoje kompetencje i umiejętności, lepiej pokaż je w swoim doświadczeniu. Spisz fakty, zamiast subiektywną ocenę.
Pokaż to załączając portfolio: zdjęcia, grafiki, prezentacje, pdfy, linki do strony… Wypisz tu konkretnie jak długo używałaś narzędzia i w jakich okolicznościach. Wymień jakieś funkcje konkretnego narzędzia aby pokazać co konkretnie umiesz zrobić. Jakie rzeczy robiłaś i w jaki sposób dane narzędzie pomagało ci w pracy.
Nie pisz poziom podstawowy lub zaawansowany. Dla każdego znaczy to coś innego. Napisz konkretnie, na jakim poziomie znasz np. język obcy. Używaj skali międzynarodowej: A1-C2. Nie pisz wszystkiego, skup się na tym tylko co adekwatne i istotne z perspektywy konkretnej oferty pracy.
A jeśli już się uprzesz, że coś chcesz napisać to korzystaj z dostępnych narzędzi takich jak np. Gallup, czy FRIS.
Co możesz zrobić lepiej?
- Pokaż w doświadczeniu, zamiast wymieniać listę kompetencji i umiejętności.
- Wymień listę certyfikatów i narzędzi, z jakich korzystałaś.
- Bardzo konkretnie opisz poziom, czyli co konkretnie umiesz zrobić wymieniając funkcje.
- Ewentualnie używaj nazw z narzędzi takich jak Gallup, czy FRIS.
6. Zbyt ogólna sekcja Mój Profil w CV
Szczerze czasem taki opis można przykleić do każdego CV w danej branży, jeśli ktoś ma podobne doświadczenie. Takie CV trudno zapamiętać. Jeśli chcesz to zmienić, potrzebujesz się wyróżnić.
Pokaż mi swoją prawdziwą twarz. Napisz mi kim jesteś, komu i w czym pomagasz, dlaczego robisz to, co robisz oraz co i jak konkretnie robisz.
Możesz to umieścić na początku CV w sekcji Mój Profil Zawodowy. I błagam nie pisz mi, jaka tu jesteś super hiper turbo i w ogóle, jaka utalentowana i pracowita. Ja to i tak sprawdzę na rozmowie i w referencjach. Wystarczą 3-4 zdania, które odpowiadają na powyższe pytania. Takie „elevator speech“.
Co możesz zrobić lepiej?
W sekcji O Mnie, Mój Profil Zawodowy odpowiedz na następujące pytania:
- Kim jesteś?
- Komu i w czym pomagasz?
- Dlaczego robisz to, co robisz?
- Co robisz?
- Jak to robisz?
7. Brak słów kluczowych z twojej branży w CV
Często menedżerowie zatrudniający (hiring managerowie) opisują idealnego kandydata wymieniając słowa kluczowe hrowcom. Słowa kluczowe wykorzystujemy w 2 celach. Po pierwsze aby dać się znaleźć. Po drugie aby znaleźć odpowiedniego kandydata. Pewnie teraz zastanawiasz się, o co chodzi? Przecież piszę o CV, a nie o profilu na LinkedIn.
Wyobraź sobie, że pracodawcy w dzisiejszych czasach korzystają z baz danych. Jest to taka wewnętrzna sieć. Te programy nazywają się ATS (Application Tracking System). Skanują one Twoje CV i szukają słów kluczowych. Podpowiadają rekruterom jak bardzo pasujesz do danej lub podobnej rekrutacji.
Warto mieć wypisane słowa kluczowe i wyróżnione w CV oraz na portalach społecznościowych np. LinkedIn czy Facebook.
Co więcej, pokażesz, że znasz się na rzeczy i jesteś na bieżąco z trendami w branży. Wiesz co w trawie piszczy i będziesz mogła o tym porozmawiać ze swoim klientem. A pracodawca nie będzie musiał się gimnastykować jak Cię do tego zmotywować. Często możesz znaleźć słowa kluczowe w ogłoszeniach o pracę lub w innych materiałach o pracodawcy.
Co możesz zrobić lepiej?
- Poznaj i używaj słowa kluczowe w CV oraz na profilach społecznościowych.
8. Hobby, które nic o Tobie nie mówi w CV
Kiedy widzę w CV hobby: Książki, Pływanie, Czytanie, Podróżowanie lub Gotowanie to zastanawiam się, co ważnego kandydat chciał mi przez to powiedzieć.
Czy to nie jest tak, że kiedy rozmawiamy z ludźmi i odpowiadamy im na pytanie jednym słowem to tak jakbyśmy mówili im daj mi święty spokój? Wydaje mi się, że nie mam nic ciekawego do powiedzenia. Sama nie wiem co lubię, co jest moją pasją.
Daj mi jakiś pretekst aby zaprosić Cię na rozmowę, szczególnie, wtedy kiedy mam setki podobnych CV. Pozwól mi Cię poznać, pozwól mi się zainspirować Twoją historią. Daj mi coś abym chciała Cię poznać jako człowieka, nie jako kandydata. I mogła przedstawić menedżerowi.
Ludzie lubią się inspirować. Szukają ciekawych tematów do rozmów. Szukają nowego hobby. Lub nie wiedzą, od czego zacząć. A ty możesz odpowiedzieć im na kilka pytań.
Przestrzegam Cię przed przekombinowaniem. Na Twoim miejscu nie pisałabym: „lubię kanapki z pasztetem i gdy mój pies leży ze mną na kanapie”. Chyba nie muszę Ci tłumaczyć dlaczego…
Co możesz zrobić lepiej?
- Opowiedz swoją historię poprzez ciekawe hobby.
- Napisz 2-5 zdań co daje ci to hobby.
9. Techniczne błędy w CV:
A. Błędy językowe, byki, literówki, błędy ortograficzne
Sprawa jest prosta. Możesz być posądzona o niechlujstwo, brak uwagi, koncentracji i na pewno coś jeszcze. Ja nie dyskwalifikuję z tego powodu kandydata. Sama mam z tym problem i nie dyskredytuje to w moich oczach kandydata. Za to znam osoby, które od razu skreślają takie CV.
Proszę kandydata, aby poprawił to i tamto, jeśli chcę go zaprosić do kolejnego etapu. Nie udzielam pogłębionej informacji zwrotnej wszystkim, którzy przesłali CV, bo nie mam na to czasu.
Zanim wyślesz, przeczytaj swoje CV 3 razy. Ostatni raz następnego dnia z samego rana, kiedy jesteś wyspana i najbardziej skoncentrowana. Chyba że jesteś sową ;). Możesz też poprosić koleżankę, sąsiadkę, mamę, tatę, przyjaciela, chłopaka itd., aby sprawdzili pod kątem błędów językowych.
Co możesz zrobić lepiej?
Użyj aplikacji online. Poniżej znajdziesz moje dwie ulubione:
- Ortograf.pl
- Grammarly.com
B. Brak czytelnej czcionki
Używaj czcionek najbardziej popularnych używanych przez duże marki i brandy tj. Word czy Google Docs. Unikaj czcionek przypominających pismo ręczne.
Co możesz zrobić lepiej?
Użyj standardowych czcionek:
- Verdana, Calibri, Arial, Tahoma.
C. Nazwa pliku, jego rozszerzenie i wielkość
CV gubią się w mailach, wiadomościach lub systemach ATS. Potrzebujesz sposobu aby można je było szybko znaleźć. Używasz funkcji Ctrl+F? Wystarczy wpisać tylko imię i nazwisko. Wystarczy, jeśli tak nazwałaś swój spersonalizowany plik z CV: Imię_Nazwisko_Stanowisko_Firma_CV.pdf.
Używaj rozszerzenia PDF, aby mieć pewność, że niezależnie od urządzenia twoje CV zawsze będzie wyglądało tak samo.
Upewnij się, że Twoje CV nie jest za duże do przesyłania mailem. Idealnie jak by było mniejsze niż 1MB. Akceptowalne 2-3 MB. Powyżej Twój plik może zostać uznany za spam lub po prostu nie przejdzie przez system, gdyż jest za duży.
Na końcu przetestuj i sprawdź jak Twoje CV wygląda na różnych systemach oraz telefonach. Prześlij znajomym i poproś aby przesłali Ci printscreena. Popraw to, co trzeba. I przetestuj raz jeszcze do skutku.
Co możesz zrobić lepiej?
Sprawdź:
- Nazwę pliku: Imię_Nazwisko_Stanowisko_Firma_CV
- Rozszerzenie pliku: pdf
- Wielkość pliku: <1MB
- Przetestuj i sprawdź jak Twoje CV wygląda na różnych systemach oraz telefonach. Prześlij znajomym i poproś o printscreena.
- Popraw i przetestuj jeszcze raz do skutku.
D. Aktualna klauzula w CV pod konkretnego pracodawcę
Miałam wątpliwości czy dodawać ten punkt. Jednak moja koleżanka uświadomiła mi, że nie każda firma ma czas i środki na wyszukane systemy. I często prosi o zaktualizowanie CV, i dodanie prawidłowej klauzuli. Prosi tylko wtedy, jeśli bardzo chce się z Tobą spotkać. Do reszty nie wysyła prośby o aktualizację, bo rzadko ktoś odpisuje a nikt sobie już dziś nie może pozwolić na stratę czasu.
Co możesz zrobić lepiej?
Zatem pamiętaj aby skopiować klauzulę z ogłoszenia. Gdy jej brak, znajdź aktualną online i dostosuj do konkretnego pracodawcy. Udziel zgody na obecną i przyszłą rekrutację. Pokaż, że ci zależy, że jesteś otwarta na rozmowy.
10. Brak kontaktu z Twojej strony i nieprawidłowe dane kontaktowe
Coś, co doprowadza mnie dosłownie do szału to brak aktualnych danych lub dane są aktualne a brak odpowiedzi ze strony kandydata. Za to mam informacje na temat jego stanu cywilnego, gdzie jest zameldowany i jakiej jest narodowości. A nie można się z nim skontaktować. A to jest dla mnie najważniejsze.
Często przypadkiem, dowiaduję się w późniejszym terminie, że ktoś zmienił nr telefonu i wpisał do CV stary, albo taty lub mamy, bo jego akurat był zepsuty, lub zgubił kartę…
Nazwa w mailu również nie powinna być przypadkowa. Mile widziane jest imię i nazwisko. Wyeliminuj pseudonimy, zdrobnienia, cyferki. Najlepiej jak będziesz mieć konto na Google a Twój mail będzie brzmiał Imię.Nazwisko@gmail.com. Kiedy taka nazwa jest już zajęta spróbuj dodać drugie imię lub pierwszą literę Twojego nazwiska panieńskiego, lub dodaj inicjały. To samo warto jest zrobić ze swoimi linkami do social mediów, np. www.linkedin.com/in/edytalesniewska.
Najlepiej będzie, kiedy wymienisz kilka form kontaktu od najbardziej preferowanego do najmniej. Korzystaj z tej formy kontaktu przynajmniej raz dziennie a najrzadziej raz w tygodniu. Również w trakcie urlopu. Przede wszystkim pokaż to w działaniu i odbieraj telefon, maila lub wiadomości w ciągu 24/48h. Sprawdzaj zakładkę spam. Interesuj się jak nie masz kontaktu ze strony pracodawcy a jesteś pewna, że będą się kontaktować.
Co możesz zrobić lepiej?
- Wstaw aktualne dane
- Podaj kilka preferowanych form kontaktu
- Uwzględnij telefon, email i LinkedIn lub Facebook, jeśli go posiadasz
- Zainstaluj aplikacje na telefon do maila i social media
- Sprawdzaj codziennie, czy dostałaś informację zwrotną
- Odpowiadaj w ciągu 24/48 godzin.
Daj argumenty rekruterowi w CV, aby mógł przekonać menedżera, aby spotkał się z Tobą jak najszybciej.
Pamiętaj, że to, co napisałam wyżej, to nie jest lek na całe zło związane z Twoją sytuacją. To nie jest skończona lista błędów. Są to najczęstsze błędy, z którymi spotykałam się osobiście, kiedy rekrutowałam dla swoich klientów. Inny rekruter na pewno ma swoją listę. Jestem też pewna, że te listy mają punkty wspólne. Najważniejsze, abyś zrobiła audyt swojego CV. Być może nie popełniasz żadnego z nich. Brawo! Pytanie jednak co dalej, skoro nie dzwonią?
Najlepsze co możesz zrobić to wyciągać wnioski z każdej aplikacji. Jeśli nic nie przychodzi Ci do głowy, to możesz poprosić o informację zwrotną i pomoc.
Wyobraź sobie, że pracodawca to Twój Klient a CV to Twój produkt
Patrzę teraz sobie na powyższą listę i myślę, że najważniejsze jest to, aby Twoje CV odpowiadało na ofertę pracy. Nic tu po wszystkich ozdobnikach, ciekawych hobby, czy odpowiadaniu rekruterowi 5 minut po tym, jak otrzymałaś maila.
Dużo się teraz mówi o partnerskim podejściu pomiędzy kandydatem pracownikiem a pracodawcą. Ba! Teraz nawet mówi się o tym, aby traktować kandydata i pracownika jak klienta. Dlaczego nie miałabyś robić tego samego? I to jest najważniejsza rzecz, jaką chcę, abyś zapamiętała z tego posta.
Twoim celem jest zdobycie pracy, czyli zdobycie serca Twojego klienta, który jest pracodawcą.
Zachęcam Cię bardzo do takiego podejścia. Żyjemy coraz szybciej. A w przyszłości coraz częściej będziemy zmieniać pracę.
Zacznij uczyć się już dziś sprzedawać swoje umiejętności. Weź odpowiedzialność za swój rozwój. Nie zostaw go przypadkowi lub HRowi.
Każdego dnia Twoje CV staje się coraz lepsze
Ty to wiesz. A czy Twój Klient to wie? Kto jest Twoim Klientem? Czy Twój Klient cię potrzebuje? Dlaczego Cię potrzebuje? Czym się wyróżniasz? Dlaczego miałby wybrać akurat ciebie?
Jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało dzisiaj. To jutro może okazać się, że ta umiejętność ratuje ci sytuację i dostajesz tę pracę, którą chciałaś. Nie masz wyjścia, rozwój to nie możliwość to już konieczność.
Mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia. Proponuję audyt Twojego CV. Zainteresowana? Napisz do mnie maila (kontakt). W temacie napisz Audyt CV i tytuł tego artykułu. Znajdę dla Ciebie czas. Prozsę jednak coś w zamian. Dam Ci informację zwrotną na temat Twojego CV a Ty dasz mi informację zwrotną na temat mojego bloga i tego, co mogę zrobić lepiej. To co gotowa do działania? Patrzę a mój telefon jeszcze nie dzwoni 😉 Śmiało czekam na Ciebie.
A może znasz inne błędy i chciałabyś się nimi podzielić z czytelnikami?
Masz pomysł co jeszcze można zrobić lepiej? Koniecznie napisz do mnie (kontakt) i podziel się informacją zwrotną, lub napisz komentarz poniżej. To co? Zaczynasz działać?
Sprawdź swoje CV i popraw już dziś!
Miłego dnia kochana!